انواع داربست

آشنایی با انواع داربست در داربست بندی

انواع داربست بر حسب کاری که انجام می شود دارای انواع مختلفی می باشد که در این مقاله به معرفی آنها پرداخته شده است. داربست ساختاری فلزی است که در مکانهای صنعتی و غیر صنعتی و برای انجام کارهای گوناگون استفاده می شود. داربست دارای لوله داربست با اندازه های مختلف می باشد. همچنین از قطعات و اجزا و نگهدارنده ها و اتصالات و تکیه گاه تشکیل شده است.

داربست دارای محل کارها از جنس چوب و فلز می باشد که کارگر و پیمانکار روی آن کار انجام می دهند. کاربرد داربست برای کارهای تعمیرات، عملیات ساختمانی، بنر، ایستگاه صلواتی و … می باشد.هچنین برای دسترسی به بنا ساختمان در حال ساخت یا تعمیر و نگهداری پیمانکاران و کارگران یا مصالح در ارتفاع به کار می رود.

انواع داربست بر حسب نوع کار

نوع داربست بر اساس نظر کارفرما و واحد تقاضاکننده و نوع کاری که می خواهد انجام شود،  انتخاب می شود. انواع داربست شامل؛ داربست ساده، مستقل، معلق، داربست قابل نوسان، پیش آماده، داربست بست و لوله ای، داربست مهار شده می باشد.

داربست ساده:  این داربست متقاطع می باشد. یعنی، قسمت بالای داربست و همچنین بدنه آن بر روی دیوار و سوراخ هایی که روی آن ایجاد شده است، نصب می شود. قسمت پایین داربست نیز روی سطح زمین قرار داده می شود.

داربستهای قابل نوسان مانند داربست معلق جایگاه بدون تکیه گاه دارد. در این نوع جایگاه به جهات مختلف می تواند تغییر جهت بدهد. این جایگاه به وسیله دو مهار فولادی آویزان شده است.

 

انواع داربست

انواع داربست: داربست قابل نوسان

 داربست مهار شده دارای لوله ها و اتصالاتی می باشد که به دیوار مهار می شود. کاربرد این نوع داربست برای ایجاد سکوی کار در نزدیک دیوار یا ساختمان می باشد. این داربست دارای یک ردیف لوله می باشد  که با یک لوله کناری به هم متصل و حمایت می شود. این ردیف لوله باید موازی دیوار  قرار گیرد و انتهای دیگر آن در داخل دیوار قرار میگیرد. داربست مستقل برعکس داربست ساده که باید به دیوار مهار شود، نیاز به تکیه گاه ندارد و دارای دو ردیف پایه و مهار عرضی می باشد. داربستهای پیش آماده، داربستهایی اند که در قسمت خارجی ساختمان پیش آمده هستند. جایگاه این نوع داربست با لوله و مهار عرضی در داخل ساختمان مهار و محکم شده است.

انواع داربست

داربست پیش آمده

داربستهای بست و لوله ای رایج ترین داربستها می باشند دارای دو ردیف لوله می باشند. که این دو ردیف باید موازی دیوار ساختمان قرار گیرند. این لوله ها توسط کوپلر ترانزوم به یکدیگر متصل شده اند.  داربست معلق در جاهایی که داربست بندی در سطح زمین امکانپذیر نیست استفاده می شود. تکیه گاه این داربست، دیوار ساختمان در حال کار یا تعمیر می باشد . در این نوع داربست جایگاه به وسیله قرقره جابجا می شود. جایگاه توسط مهارهای فولادی از بالا آویزان می شود و بیش از دو مهار دارد. داربست در انتهای بالایی به قسمتهای آویز و یا اجزاء بتونی ساختمان و یا اسکلت فلزی ساختمان محکم میشود.

انواع داربست

داربست معلق

اسنپ داربست تمام خدمات مربوط به داربست بندی را به همراه کادری حرفه ای و خوش اخلاق و قیمتی مناسب در سطح تهران ارائه می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *