داربست انگور

مشخصات فنی لوازم داربست انگور(قسمت اول)

داربست انگور دارای مزیت های فراوانی در جهت رشد و سلامت درخت و میوه می باشد. استفاده از سیستمهای تربیت مو و داربستی کردن باغات انگور در نقاط گوناگون جهان رایج بوده و مرتباً در حال کامل شدن است.

سیستم تربیت انگور در کشورهای عمده تولید کننده انگور از جمله ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آمریکا و ترکیه عمدتاً به صورت داربستی بوده در حالی که در بسیاری از مناطق کشور ما باغداران همچنان از سیستم های سنتی استفاده می کنند.

در این مقاله به شرح مشخصات فنی لوازم مورد نیاز برای داربست باغات انگور می پردازیم.

مشخصات فنی جهت طراحی سیستم داربست انگور

پایه : پایه اساس و ارکان سیستم ایستاده را تشکیل می دهد و با توجه به اینکه کلیه فشارهای مختلف حاصل از شرایط اقلیمی و وزن و رشد درخت متوجه پایه و دوام پایه می باشد. لذا انتخاب پایه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پایه می تواند از مواد متعدد انتخاب گردد که شامل پایه های چوبی، سیمانی و فلزی میباشد. پایه های چوبی از مقاومت کمتری برخوردار بوده و از نظر ماند گاری عمر کوتاهی دارد. چون چوب در تماس با رطوبت و بارندگی ها و آفات و امراض
شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته و زود خراب می شوند لذا در این نشریه بحثی از آن نمی شود.

داربست انگور

مشخصات فنی پایه بتونی

این پایه ها در طول های مختلف از طول 2.5 تا 2.8متر و در ابعاد 10*10 تا 15*15 سانتی متر به سیستم ساده و یا مکانیزه به صورت بتن آرمه یا بتن مسلح ساخته می شود. سیستم اصولی ساخت با استفاده از میلگردهای به قطر 6 -8 میلیمتر در حالت حداقل 3و حداکثر 4 میلگرد در چهار گوشه و به منظور بالا بردن استحکام و با استفاده از بتن 350کیلو سیمان در متر مکعب و استفاده از ویبراتور در کارگاه و جای سایه ساخته شده و به طور اصولی و فنی فرآوری و عمل آوری می گردد تا مقاومت لازم را داشته باشند.

نکته قابل توجه در پایه های بتونی

این پایه ها به علت بالا بودن وزن، شکننده بودن در اثر ضربه و برخوردهای مکانیکی در صورت شکسته شدن یا ترک برداشتن بی ثبات شده قابلیت ترمیم ندارند. در این طرح طول پایه ها 2.5 متر بوده که از پایین پایه به ترتیب در ارتفاعات70، 50 ، 40 ،40 ، 40 ، 10سانتیمتر سوراخ هایی تعبیه می شود.

البته این تقسیم بندی در فاصله برای ارقام با رشد رویشی متوسط طراحی شده گاهی اوقات در باغاتی ارقامی با رشد رویشی زیاد دیده می شود که می توان فاصله سیم هارا به 45 سانتیمتر تغییرداد. جهت نصب تور ی ضد تگرگ باید از پایه هایی با ارتفاع 2.8 متر استفاده شود که از پایین پایه به ترتیب در ارتفاعات 80، 50 ،40 ، 40 ، 40 ، 30 سانتیمتر سوراخ هایی تعبیه می شود .

مشخصات فنی پایه فلزی

در استفاده از این پایه ها از لوله های گالوانیزه در درجه اول و لوله های سیاه در درجه دوم استفاده می شود. لوله های گالوانیزه 2 اینچ از نظر اینکه زنگ نمی زنند در درجه اول اهمیت قرار دارند. در استفاده از لوله های غیر گالوانیزه حتما باید لوله ها را ضد زنگ زده تا از زنگ زدن آنها جلوگیری شود.

نکته قابل توجه در پایه های فلزی

بهترین قطر لوله در استانداردهای لوله 2اینچ می باشد در این طرح طول پایه ها 2.5 متر بوده که از پایین پایه به ترتیب در ارتفاعات 70، 50 ، 40 ، 40 ، 40 ،10سانتیمتر سوراخ هایی تعبیه می شود. البته این تقسیم بندی در فاصله برای ارقام با رشد رویشی متوسط طراحی شده گاهی اوقات در باغاتی ارقامی با رشد رویشی زیاد دیده می شود که می توان فاصله سیم هارا به 45 سانتیمتر تغییرداد. جهت نصب توری ضد تگرگ باید از پایه هایی با ارتفاع 2.8 متر استفاده شود که از پایین پایه به ترتیب در ارتفاعات 80، 50 ،40 ، 40 ، 40 ، 30سانتیمتر سوراخ هایی تعبیه می شود .

در مقالات آینده به معرفی کامل تری از لوازم فنی و داربست انگور می پردازیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *